Úvodní stránka > Aktuality > Den otevřených dveří u OBO Těchonín

Den otevřených dveří u OBO Těchonín

V sobotu 22. dubna 2017 proběhl v pořadí již druhý Den otevřených dveří pro zájemce o vstup do aktivní zálohy Odboru biologické ochrany Těchonín, Agentury vojenského zdravotnictví. Tuto jedinečnou příležitost využilo více jak deset zájemců z řad nelékařského personálu a neodradilo je ani opakované nevlídné počasí Orlických hor.

Průvodci celým dnem se stali podplukovník Zbyněk Valenta a kapitán Tomáš Gröger, který plní funkci styčného důstojníka či koordinátora pro zájemce o službu v aktivní záloze Odboru biologické ochrany Těchonín, Agentury vojenského zdravotnictví. Strukturu, úkol a záměr činnosti AZ představil podplukovník Zbyněk Valenta. O náplních cvičení a vzájemné spolupráci záloh s příslušníky AVZdr informoval kapitán Gröger.

Dotazy se týkaly nejen služby, ale i odborné problematiky. Nechyběly dotazy týkající se Základního kurzu – specialista, který je pořádán u Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov. Také tito zájemci projdou základním vojenským výcvikem určeným pro zájemce o službu v jednotkách AZ, na rozdíl od ostatních však budou mít tento vševojskový výcvik zkrácený a naopak se budou intenzivně věnovat odbornému výcviku přímo s příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví.

Po teoretické části následovala prohlídka této unikátní nemocnice. Prohlídku prostor jednotky intenzivní péče, lůžkové části, ale také speciálních laboratoří či nesmírně složitého  technického zázemí, provázela řada dotazů. Ty se týkaly nejenom specifik služby v aktivní záloze, ale také odborné problematiky z oblasti biologické ochrany.

Aktivní záloha Agentury vojenského zdravotnictví, konkrétně Centra biologické ochrany, bude nesmírně specifickým prvkem aktivní zálohy jako takové. Na zájemce o službu jsou kladeny velmi vysoké odborné, psychické a fyzické požadavky. Jedná se například o lékařský personál a nelékařský zdravotnický personál určený pro oddělení zabezpečení příjmu nízkoprahových nákaz, oddělení dočasné hospitalizace či oddělení intenzivní péče. Jsou zde místa také pro laboranty pracovišť biochemické, hematologické a mikrobiologické diagnostiky či farmaceuty, ale také třeba řidiče či kuchaře.

Jak potvrdil kapitán Gröger, i přes velmi specifické odborné požadavky je zájem o službu v aktivní záloze Odboru biologické ochrany, AVZdr překvapivě vysoký. Bezpochyby k tomu přispívá dlouhodobě dobrá pověst vojenských zdravotníků. Zájemci o službu v AZ se navíc rekrutují napříč generacemi, takže se zde setkali jak čerství absolventi, tak i uznávaní  odborníci v oboru. I z tohoto důvodu se brány Centra biologické ochrany Těchonín otevřou zájemcům o službu ještě jednou v tomto roce a to v sobotu 21. října 2017.

Fotogalerie

Nahoru